Penzion Hejtman

| Ubytování v Chlumu u Třeboně

Telefonní kontakt: 775 336 954

Domovská stránka / Výlety

Výlety

Červené blato

 (vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 25 km)

Červené blato se nachází při hranici CHKO Třeboňsko směrem na Nové Hrady, stezka začíná v osadě   Jiříkovo údolí. Patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice.

Celková rozloha činí 331 ha. Rezervací vede naučná stezka dlouhá cca 5 km a je zpřístupněna od roku 1983. Přístup je možný ze silnice spojující Třeboň a Nové Hrady. Před vstupem do rezervace je malé parkoviště (neplacené – na louce). Stezku lze projít pouze pěšky. Většina trasy vede po dřevěné lávce (nevhodné pro rodiny s dětmi, které ještě sedí v kočárku). V přírodní rezervaci Červené blato se od roku 1774 těžila rašelina pro účely nedaleké sklárny až do roku 1910. Od té doby území regeneruje.

Rašeliniště bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1953 a v současné době slouží rezervace zejména k ochraně přirozeného krajinného pokryvu. Nachází se zde mnoho zajímavých a také vzácných druhů rostlin (např. borovice blatka, rojovník bahenní, suchopár pochvatý, rosnatka okrouhlolistá). Také fauna je velmi zajímavá, zejména pro bádání odborníků. Běžného návštěvníka zaujme především hojný výskyt motýlů a můr. Procházka Červeným blatem dokáže své návštěvníky okouzlit od jara do podzimu.

Více informací naleznete na: www.cerveneblato.cz

 

Dobrá a Hojná Voda

 (vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 37-40 km)

Dobrá Voda je místní část Horní Stropnice na jižním svahu Kraví hory v Novohradských horách (asi 10 km od Nových Hradů).

Kraví hora (německy „Kühberg“) je vrchol o nadmořské výšce 953 m. Od sousední Vysoké (1034 m) na jihovýchodě a Kuní hory (925 m) na jihozápadě je oddělena výraznými sedly. Jedná se o zalesněnou horu, jednu z dominant severní části pohoří. Dominantou je z dálky viditelný poutní barokní kostel, odkud je překrásný výhled do krajiny. U kostela je do dvou malých kašen vyveden pramen čisté vody. Nacházejí se v čelním záběru kovaných mříží pod hlavním vchodem do kostela s trojitým schodištěm. Dobrá Voda i nedaleká Hojná voda byly pro svou mírně radioaktivní vodu a polohu lokality s nejčistším vzduchem v Čechách vyhledávána jako lázeňská místa. Léčivé účinky zdejších pramenů byly známé od pradávna.

Převažující dřevinou na svazích Kraví hory je smrk ztepilý. Na vrcholu a nedaleko od něj se nachází četné žulové skalní útvary, z nichž vyniká útvar zvaný Napoleonova hlava.

 

Gotický hrad Nové Hrady

 (vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 28 km)

Gotický hrad Nové Hrady byl založen na skalnatém výběžku s mohutným příkopem jako pomezní hrad, který měl chránit Českou stezku z Čech do Rakouska. Prvním známým majitelem byl Ojíř ze Svin (1279). Z dalších majitelů je nutno jmenovat významný jihočeský rod Rožmberků, který dosáhl jeho propuštění z manství r. 1491. Za husitských válek byl stejně jako město vypálen, další pohroma ho postihla r. 1573, kdy byl zpustošen výbuchem střelného prachu, uskladněného ve velké válcové věži uprostřed nádvoří, do níž uhodil blesk. Další škody napáchalo zemětřesení v r.1590. Důkladně byl hrad opraven za Petra Voka z Rožmberka. Po vymření rodu Rožmberků zdědili jejich majetek Švamberkové. Za stavovského povstání byl obléhán a dobyt generálem Karlem Bonaventurou Buquoyem, který ho spolu s městem získal jako náhradu za válečné služby. Téměř hned se začal hrad barokně opravovat do dnešní podoby. Vrchnost v něm již nebydlela, sloužil jako sídlo hraběcí lesní správy a úřednické byty. Narodil se tu např. slavný lékař a profesor vídeňské univerzity Johann Oppolzer.

Hrad má oválnou dispozici s částí opevnění z 15. století, které je na obou koncích uzavřeno branami. Zachovalá je východní hranolová věž, severní hradní křídlo, západní křídlo. Expozici rekonstruovaného hradu tvoří obrazová galerie, sbírka rodových portrétů, expozice historického empírového nábytku, lovecké zbraně, trofeje a bohatá sbírka unikátního černého skla – hyalitu.

Více informací naleznete na: www.hrad-novehrady.eu

 

Hluboká nad Vltavou

 (vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 50 km)

Město Hluboká nad Vltavou leží na obou březích řeky Vltavy. Jeho historie je spjata s královským hradem Hluboká, založeným spolu s nedalekými Českými Budějovicemi v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II.

Osada vzniklá v podhradí Hluboké, s původním názvem Podhrad, byla povýšena na městečko v r. 1496 Vilémem z Pernštejna. Městem se Hluboká nad Vltavou, která vznikla spojením osad Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí, stala císařským rozhodnutím z r. 1907.

Další majitelé hradu Hluboká Ondřej Ungnad ze Suneka, Jáchym z Hradce a jeho syn Adam postupně přestavěli středověký hrad v renesanční sídlo. Od roku 1661 do r. 1947 byl zámek v držení rodu Schwarzenbergů, kteří jej v letech 1839 -1871 přestavěli do dnešní podoby v duchu romantické novogotiky podle vzoru anglického Windsoru. V zámku je soustředěn bohatý interiér s cenným nábytkem, jedinečné řezbářské práce, množství obrazů, vzácných goblénů, uměleckého skla a porcelánu.

Okolo zámku se rozkládá rozsáhlý anglický zámecký park s mnoha vzácnými dřevinami, ze kterého jsou krásné výhledy na blízké České Budějovice, Novohradské hory a Šumavu. Park přechází v parkovitě upravenou po staletí cíleně utvářenou hospodářskou krajinu s rybníky (Bezdrev, Munický, Naděje, Zvolenov, Poříčský) a stromořadími staletých dubů s kočárovými cestami, rozlehlými oborami a bažantnicemi.

Se zámkem sousedí bývalá jízdár

na, kde je od r. 1956 umístěna Alšova Jihočeská Galerie s expozicí jihočeského gotického umění, výstavou holandského malířství 17. stol. a výstavami českého moderního umění 20. stol. Zámeček Štekl z r. 1867, pův. úřednické obydlí byl upraven v letech 1994-1996 na hotel.

Lovecká, myslivecká a rybářská tradice, kterou je Hluboká proslulá, je soustředěna od r. 1841 v lesnickém a mysliveckém muzeu v nedalekém barokním loveckém zámku Ohrada (na břehu Munického rybníka), postaveném v letech 1708-1721. Vedle loveckého zámku je ZOO s převážně drobnou evropskou zvěří (více informací v sekci „Zoologické zahrady v okolí).

V současnosti je Hluboká nad Vltavou rychle se rozvíjejícím městem, podporující místní podnikatelské aktivity se širokou nabídkou kulturních, sportovních, relaxačních a gastronomických příležitostí, se zázemím, které uspokojí každého návštěvníka. Můžete navštívit letní plovárnu s tobogánem, krytý bazén se saunou, moderní 3D kino. Pod zámkem najdete otevřené i kryté tenisové kurty, golfové hřiště, adrenalinový park – lanové centrum, dětský areál plný skvělých atrakcí pro malé i větší děti. Okolím vede spoustu cyklotras, z nichž hojně využívaná je především cyklostezka do Českých Budějovic vedoucí podél Vltavy. Můžete se pro ní projet na kole či in-linech. Stezka vede kolem nově zbudovaného říčního přístavu v Českém Vrbném, který je vybavený sklopným mostem (stavba byla dokončena v dubnu 2011) – k přístavu lze dojet i autem. V jeho blízkosti najdete příjemné hospůdky. Můžete se zajet podívat i na nedaleké letiště Hosín a absolvovat vyhlídkový let letadlem či balónem.

Více informací naleznete na: www.zamek-hluboka.eu, www.zoo-ohrada.cz, www.hluboka.cz, www.nzm.cz

 

 

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN 16 km)

Hrad a zámek ve Stráži nad Nežárkou nebyl nikdy  jako historický objekt přístupný veřejnosti.

  • Po dobu okupace byl zámek po dobu 7 let obsazen wehrmachtem. Po válce zámek znárodnil stát.
  • Po osvobození (20 let) zámek užívala armáda ČSR – oddíly pohraniční stráže.
  • Od roku 1963 do roku 1995 zámek užíval Ústav sociální péče. V roce 1965 proběhly funční  úpravy zámku , kdy došlo ke značné devastaci historického objektu.
  • Od roku 1995 do roku 2002 byl zámek prázdný, měl značně poškozenou střechu, pršelo do něj a začal chátrat.
  • V roce 2002 zakoupila ve výběrovém řízení zámek, zámecký park a lesopark současná majitelka paní Radoslava Doubravová.
  • V letech 2003 – 2006 proběhla rozsáhlá a velmi náročná rekonstrukce hradu a zámku.

Současná majitelka umožňuje návštěvníkům od 6.5.2006 seznámit se s celým historickým objektem a zámeckým parkem.  Zámek slavnostně otevřela pro veřejnost spolu s paní Livií Klausovou a hejtmanem JČ kraje.

Zámek se mimo jiné stává hudebním koncertním stánkem pro veřejnost s vysokou profesionální hudební úrovní. Byl zpracován rozsáhlý hudební projekt pod názvem „Zámek plný hudby“.

V celém přízemí a prvním patře zámku je nejrozsáhlejší a nejucelenější muzejní expozice, která je procházkou životem a dílem Emy Destinnové, která byla vlastníkem zámku od 8.3.1920 až do své smrti v roce 1930.

V roce 2011 byla slavnostně otevřena stálá expozice žačky a pokračovatelky Emy Destinnové – operní pěvkyně Jarmily Novotné.

Součástí zámeckých výstavních prostor je i stálá prodejní výstava výrobků ze včelích a přírodních produktů. Ema Destinnová  měla ve své době v sousedství zámku lihovar i likérku, kde mimo jiné vyráběla výborný léčivý bylinný likér s Žen-šenem, který mohou návštěvníci zámku ochutnat.

Objekt je přístupný veřejnosti od června do září, z bezpečnostních důvodů je zakázán vstup školním zájezdům.

Více informací naleznete na: www.zamekstraz.cz

 

Jindřichův Hradec

(vzdálenost od Penzionu Hejtman: 25 km)

Město Jindřichův Hradec (německy Neuhaus, latinsky Nova Domus) se pyšní prestižním oceněním „Historické město roku 2007“. Město založil rok Vítkovců kolem roku 1220, městská práva má od roku 1293. V současné době má necelých 23 tisíc obyvatel.

Nejznámnější dominantou města je bezpochyby areál Jindřichohradeckého hradu a zámku. Během staletí se rozrostl do plochy dnešních tří a půl hektarů. Vznikl na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Nežárky a Hamerského potoka na místě staršího slovanského hradiště. Mělký údolní zářez potoka byl již v nejstarší době využit pro uměle přehrazenou vodní nádrž – pozdější rybník Vajgar (nynější rozloha 49 ha), sloužící k obraně této důležité pevnosti. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou (nákladem 120 miliónů) a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi. Potkat zde můžete při noční prohlídce i Bílou paní.

Přes náhon vstoupíte branou na I. nádvoří. Předěl mezi II. a III. nádvořím tvoří Jáchymovo stavení, Gotický palác a Černá věž (hladomorna ze 13. Století). Je přístupná veřejnosti. Její výška je více než 32 m a stěny dosahují tloušťky až 3,5 m.

Na ochoz vede 149 schodů. V jejím sousedství stojí Červená věž (Menhartova). Na III. nádvoří jsou krásné velké a malé arkády, kamenná kašna s bohatě zdobenou kovanou mříží, Adamovo stavení, Španělské křídlo a vstup do Černé věže. Z III. nádvoří se dostanete do zahrady, kterou uzavírá Rondel. Pohledem na město a jeho okolí  se můžete kochat i z městské vyhlídkové věže po zdolání 153 schodů. Je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě kousek od vstupu na věž přímo u zdi kostela se obvykle scházejí davy turistů. A důvod? Na zemi je tady dlažbou vyznačen patnáctý poledník, velká atrakce města, která má kostelem procházet a o níž se traduje řada legend, jako že si má člověk něco přát, když poledník překročí a podobně. Můžete se tady po pruhu z dlažby uchodit, přesto se vám z vašich přání nevyplní zhola nic. Stačí se podívat na internetové mapy s GPS navigací a zjistíte, že pravý patnáctý poledník leží asi o sto metrů vedle západním směrem. "Patnáctý poledník v Jindřichově Hradci na základě několika provedených měření skutečně neprochází Proboštským kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde je v dlažbě na zemi vyznačen. Podle údajů z jedenácti družic prochází 15. poledník cca 4 metry pod Nežáreckou branou, což je několik desítek metrů vzdálené místo od proboštského kostela. Navíc poledník vyznačený dlažbou sleduje i jiný směr, než je nutný směr ze severu na jih", vysvětluje Jana Jirků - vedoucí jindřichohradecké hvězdárny.

Můžete navštívit také Muzeum z roku 1882. Mezi jeho nejnavštěvovanější expozice patří bezesporu Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Jsou dílem jindřichohradeckého měšťana a punčochářského mistra Tomáše Krýzy. Vytvářel je více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Další zajímavostí je i Dům gobelínů v prostorách jindřichohradeckého zámeckého pivovaru či Langrův dům na nám. Míru čp. 138 a 139. Zámeckou zahradou můžete projít k řece Nežárce a odpočinout si v některé z místních hospůdek.

Rodiny s dětmi mohou zavítat do místního aquaparku (více informací v sekci "Výlety - Bazény a aquaparky") nebo se vykoupat v čisté vodě Jindřišské pískovny.

Více informací naleznete na: www.zamek-jindrichuvhradec.eu, www.mjh.cz, www.bazej.jh.cz

 

Výlet úzkokolejkou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a zpět

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: Jindřichův Hradec 25 km, Nová Bystřice 29 km)

Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Obě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít.

Pro skupiny je možné objednat i doprovodný program – třeba přepadení vlaku ozbrojenými lupiči či ukázku bojů za 2. světové války v dobových kostýmech.

Jízdenku můžete koupit bez přirážky přímo ve vlaku u průvodčího. Kromě toho jsou jízdenky prodávány v pokladnách ve stanicích Nová Včelnice, Kamenice nad Lipou, Černovice u Tábora a Nová Bystřice. Po dobu letní turistické sezóny je v provozu informační středisko JHMD, které je umístěno v historickém nákladním vagóně naproti budově stanice Jindřichův Hradec. 

Více informací naleznete na: www.jhmd.cz.

 

Landštejn – zřícenina hradu

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 39 km)

Hrad byl vybudován na počátku 13. století zřejmě moravskými Přemyslovci jako opěrný bod území na trojmezí Čech, Moravy a Rakouska. Svým pojetím dvou věží propojených palácem, představuje ojedinělý komplex svého druhu v Čechách a je  jednou z nejvýznamnějších románských památek ve střední Evropě. Horní část vyšší věže je upravena jako vyhlídková. Z ní se otevírá pohled na hluboké lesy České Kanady. Expozice představuje dějiny hradu a místní archeologické nálezy. V mohutných zdech hradu se kdysi zalíbilo německému básníkovi Friedrichu von Schillerovi, který do okolních lesů umístil děj svých loupežníků. V měsících červenec a srpen je na hradě možné shlédnout různá kulturní vystoupení.

Otevřeno od dubna do října.

Ve Starém Městě pod Landštejnem můžete navštívit lanové centrum.

Více informací naleznete na: www.hradlandstejn.cz, www.hrad-landstejn.eu

 

Terčino údolí

 (vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 30 km)

Národní přírodní památku Terčino nebo také Tereziino údolí najdeme asi 1 km od města Nové Hrady, v údolí říčky Stropnice. Toto území bylo vyhlášeno jako chráněné již v roce 1949, zaujímá rozlohu 138,29 ha a nachází se  v nadmořské výšce 500 – 540 m.

Terčino údolí tvoří převážně krajinářský park. Tento park nechal založit ve 2. polovině 18. století hrabě Jan Buquoyo na základě přání hraběnky Terezie Buquoyové, jejíž jméno park nese. Na přelomu 18. a 19. století byl park upraven, kromě tuzemských zde byly vysázeny i exotické dřeviny a vznikla tehdy řada romantizujících staveb sloužících lázeňským účelům (Hamr, Lázničky, Modrý dům, Švýcarský dům). Malebnou scenérii údolí dotváří v západní části parku uměle vytvořený vodopád na náhonu vedeném z řeky Stropnice. Na východním okraji parku stojí na vyvýšeném místě v téměř původní podobě zřícenina gotické tvrze Cuknštejna. Parkem prochází naučná stezka a vycházkový okruh, které seznamují návštěvníky s historií parku i se všemi zajímavostmi, které se zde vyskytují.

 

Třeboň

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 15 km)

Počátky města Třeboně (německy Wittingau, t.j. „Vítkův Luh“) sahají asi do poloviny 12. století. Třeboň je městem rybníků, lázeňství a dobrého piva (pivovar Regent byl založen r. 1379).

Do samotného centra Třeboně vedou 3 hlavní cesty, které lemují mohutné brány. U kostela sv. Jiljí je brána Budějovická, na východní straně Hradecká brána a na jižní straně stojí brány Svinenská a Novohradská.

Na Masarykově náměstí můžete obdivovat měšťanské domy s renesančními a barokními štíty či se můžete z radniční věže (výška 31 m) kochat pohledem do okolní krajiny. Můžete zde také navštívit kino Světozor, které je jubiljením čtyřicátým kinem s instalovanou digitální projekcí dle standardu DCI. Jen pár kroků odtud se nachází divalo J.K. Tyla z roku 1833.

Od června 2010 jsou na náměstí k vidění tzv. Kameny zmizelých - Stolpersteine. Jsou to dlažební kostky věnované obětem holocaustu. Autorem projektu je německý umělec Günter Demnig. V České republice se kostky začaly pokládat v roce 2008 - nejdříve v Praze, poté v Kolíně, Brně a Třeboni. Za zmínku dále stojí renesanční zámek v rozlehlé zahradě v bezprostřední blízkosti náměstí či Augustiniánský klášter z roku 1367, v němž vznikl oltář Mistra třeboňského.

Navštívit můžete také Dům přírody Třeboňska, který se nachází v prostorách zámku. Dozvíte se o historii rybníkářství, v části věnované lázeňství pochopíte souvislosti mezi existencí rašelinišť a třeboňskými lázněmi. Otevřeno od května do října.

Přímo na náměstí navštivte Muzeum, které je umístěno v prvním patře Staré radnice.

Zejména v letní sezóně nabízí Třeboň také rozmanitou škálu kulturních akcí (např. Okolo Třeboně, Rybářské slavnosti, Slavnosti Jakuba Krčína, Třeboňský divadelní festival, Anifilm atd.).

Skrze Svinenskou a Novohradskou bránu můžete projít k rybníku Svět (214 ha) z roku 1571 - na hrázi stojí pomník jeho stavitele Jakuba Krčína z Jelčan a dále pokračovat příjemnou vycházkou (asi 1,5 km) po hrázi, která plynuje přechází v hráz rybníka Opatovického (161 ha) - založen Štěpánkem Netolickým v letech 1510 - 1514 či odbočit ke Schwarzemberské hrobce, která má podobu novogotické kaple z let 1874 - 1877.

Snad každý, kdo navštíví Třeboň, se musí vydat na cestu kolem Světa. Stezka je určena především pro pěší turisty, samotný okruh kolem rybníka je dlouhý 12 km s 16 zastávkami s popisem zdejší fauny a flóry. Okruh začíná v lázeńském parku za hotely Bohemia a Regent a procházka trvá cca 5 hodin. Přímo na trase pochodu není žádná občerstvovací stanice, nezapomeňte tedy zvláště pro děti pití a něco malého a dobrého k doplnění energie.

Ke koupání na rybníku Svět můžete využít Pláž u Světa, která se nachází blízko centra nebo koupaliště Ostende, kam se dostanete autem či parníkem.

V letních měsících jezdí městem "vláček Třeboňáček". Svými třemi vagónky uveze až 36 osob. Výletní vlak vyjíždí od Aurory a jede okružní jízdu Třeboní. Skvělý zážitek pro děti i dospělé. Jízdné: dospělí 50 Kč, děti 3-12 let 30 Kč. Více informací naleznete na tel. 777 086 374.

Velmi příjemné posezení uprostřed přírody přímo na břehu rybníka nabízí Pergola u sv. Víta (v provozu od června do září). Vedle restaurace je i venkovní gril, na kterém se připravují místní rybí speciality i maso na roštu. Pro děti je k dispozici hřiště, zajímavostí je i vodní panna Pergolína.

Odpočinout si a povzbudit své tělo můžete ve wellnesscentru lázní Aurora. Bazénový komplex s mírně slanou vodou nabízí plavecký bazén (25 m), parní kabinu, dětské brouzdaliště a vodní atrakce – divokou řeku, hydromasážní lavice, chrliče, vodní hřib, tobogán či whirlpooly pro 6 a 12 osob. V lázeňském komplexu může také vyjet výtahem do 9. patra na střechu pavilonu, odkud je překrásný výhled do okolí a především na rybník Svět (veřejnosti přístupné).

Lázně Aurora i Bertiny lázně nabízejí v odpoledních hodinách širokou škálu procedur pro každého. Procedury můžete využít i bez vyšetření a doporučení lékaře a není zde nutná objednávka předem.

Nezapomenutelným zážitkem je zcela jistě i procházka po hrázi "českého moře" - rybníka Rožmberka (489 ha, katastrální výměra činí 677 ha), který leží 2 km severně od města Třeboně. Rybník postavil stavitel, legendární regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Stavba byla dokončena v roce 1590. Rybník leží v nadmořské výšece 427 m na řece Lužnici. Délka hráze je 2 430 m, šířka u paty je 55 m, v koruně má 13,5 m a výšku 11,5 m. Maximální hloubka je 6,2 m. Je největším rybníkem nejen v České republice, ale zároveň i ve střední Evropě.

V podzimních dnech se můžete jít podívat na výlov některého z místních rybníků a přímo na místě ochutnat speciality z čerstvých ryb. Rybí speciality si můžete objednat i v některé z útulných místních restaurací (např. Šupina nebo Šupinka).

Milovníci procházek se jistě rádi projdou parkem u Bertiných lázní podél Zlaté stoky. Vydat se můžete i po naučné stezce zdraví nazývané Hradeček, jejíž délka je 3,6 km, má 14 zastávek a začíná v sousedství Masarykova náměstí, u parkoviště hned za Hradeckou branou.  Stezka je kromě cvičebně herních prvků z akátového dřeva doplněná i o naučné panely.

Na každé zastávce se seznámíte s jedním druhem domácích dřevin - stromů. Obdivovat zde můžete Čertův dub (známý také jako Krčínův dub), který roste na hrázi zaniklého rybníku Hradeček nedaleko mostu přes Podřezanskou stoku. Jeho výška je 20 m, obvod 619 cm. Díky svému atypicky tvarovanému kmeni vděčí za pověst. Relaxovat můžete i v zámeckém parku či rozlehlém parku v bezprostřední blízkosti lázní Aurora.

 12 km od Třeboně (trasa: Třeboň, Břilice, Dunajovice, směr Slověnice) se nachází Slověnický mlýn s přírodním lanovým parkem, který nabízí atrakce jako je dětský a lanový minipark, aquazorbing, paintball, lukostřelba a další.

 

Čertův (Krčínův dub)

Krčínova duše po smrti nenašla pokoje. Jako trest za bezohledné zacházení s lidmi oral s ním čert s devítocasým pekelným bičem noc co noc hráze rybníků, které za života zakládal. Za sychravých temných nocí se kvílení Krčína, zapřaženého řetězem v pluhu, neslo přes vody až k Třeboni a v praskotu větví statných dubů zaslechli mnozí noční opozdilci zvuky čertovského biče. Jedné deštivé noci, kdy lijavec bičoval vodní hladiny, zbloudil ďábelský oráč v hustém dešti a pohnal Krčína na hráz rybníka Hradečku. V tu chvíli se Krčínův řetěz rozpadl a pekelný pluh se navždy zastavil. Protože Hradeček Jakub Krčín nezakládal, kletba byla zlomena. Čert naposledy zlostně zařval až na rybníce poplašeně vzlétli kvakoši a zmizel v pekelné bráně. Z kroužků řetězu poutajícího Krčína na paměť čertova omylu vyrostly duby. Nejmohutnější dub celým svým kmenem tento kroužek řetězu připomíná.

Více informací naleznete na: www.zamek-trebon.eu, www.berta.cz, www.aurora.cz, www.muzeum-trebon.cz,

www.pivovar-regent.cz, www.trebonskyvlacek.blogspot.com, www.kinotrebon.cz

 

 

Zámek Červená Lhota

 (vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 37 km)

Pohádkový renesanční zámek Červená Lhota se nachází nedaleko Jindřichova Hradce. Stojí na skalnatém ostrově uprostřed rybníka. Do zámku se vstupuje kamenným mostem, který spojuje zámek se souší. Zámecká stavba zabírá celou skálu, vystupující z rybníka, jen jihozápadní nároží vyrůstá přímo z vody.

V přilehlém anglickém parku se nachází kaple Nejsvětější Trojice. Červená Lhota patří k našim nejkrásnějším a nejromantičtějším zámkům. Červená Lhota drží prim v počtu pohádek a filmů zde natočených. Snad nejznámější z nich byla Zlatovláska, dále pak pohádky O zatoulané princezně, O kráse a štěstí či Princezna na hrášku.

Zámek nabízí kromě prohlídky interiérů i projížďku na lodičkách po zámeckém rybníku. Celý zámek lze obejít po souši okolo rybníka, odkud se lze pokochat různými pohledy na celou čtyřkřídlovou stavbu.

Otevřeno:

duben, říjen - pouze víkendy, květen až září - denně kromě pondělí

Více informací naleznete na: www.zamek-cervenalhota.eu

 

 


Rezervace


Penzion HEJTMAN - Dovolená přímo pro Vás!