Penzion Hejtman

| Ubytování v Chlumu u Třeboně

Telefonní kontakt: 775 336 954

Domovská stránka / Výlety / Chlum u Třeboně

Chlum u Třeboně

První zmínka o obci pochází z konce 13. století. Na počátku 15. století Chlum a přilehlé vesnice patřily Rožmberkům, později se střídali majitelé až do roku 1886, kdy jej získali Habsburkové. Posledním šlechtickým rodem, který Chlum u Třeboně vlastnil, byl rod d´Este (naposledy následník rakouskouherského trůnu, vévoda František Ferdinand d´Este).

Mezi dvěma válkami se Chlum u Třeboně stal vyhledávanou rekreační oblastí. Rozsáhlé komplexy lesů a "železná opona" zachránily cenné přírodní prostředí před překotným rozvojem zemědělství po druhé světové válce. Chlum u Třeboně a přilehlé obce se staly vyhledávanými letovisky s pestrou a bohatou nabídkou služeb.

Poutní kostel Nanebevzetí Panny Marie na vyvýšenině dominuje celému městu, Původně barokní stavba, inspirovaná známým poutním kostelem v rakouském Mariazell, byla dokončena v roce 1745. Dispozice kostela byla tehdy křížová s kupolí nad středem. V roce 1805 byl kostel prodloužen trojlodí a zároveň byla přistavěna sakristie.

Barokní lovecký zámeček je z roku 1710. Zámek je v současnosti nepřístupný, ale určitě stojí za to projít se okolním parkem (rozloha 20 ha), proslulým vzácnými dřevinami. Nachází se zde vzácný strom Liliovník (Lyrovník) tulipánokvětý.

V blízkosti parku najdete barokní sochy sv. Anny a Jana Nepomuckého.

Dne 17.7.2013 byly položeny na začátku Hejtmanské hráze před domem č.p. 11 Kameny zmizelých nebo také Stolpersteine (jde o složeninu dvou německých slov: stolper - klopýtnout, steine - kameny). Jedná se o dlažební kostky o rozměrech 10x10x10 cm. Jsou věnované obětem holocaustu - Irmě a Karlu Weisskopfovým, kteří zahynuli v Osvětimi a jejich jména jsou vyrytá do mosazné tabulky. Autorem projektu je německý umělec Günter Demnig. První kameny byly položeny v roce 1995 v Kolýně nad Rýnem, poté se začaly pokládat i v dalších evropských městech. Jde tedy o mezinárodní projekt. Pokládání kamenů se pan Demnig účastní osobně. Díky osobnímu nasazení a s vědomím naléhavosti vyjádřit prostřednictvím kamenů silné poselství, dokázal po asi 600 městech Evropy položit již kolem 30 tisíc kamenů. Kámen by měl přimět současně žijící zastavit se a symbolicky se sklonit před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo a jež mnohdy nemá svůj vlastní hrob.
S Kameny  zmizelých se můžete setkat také na náměstí v Třeboni.

Chlum u Třeboně byl oblíbeným místem básníka a dramatika Františka Hrubína (1910-1971).

Koncem 18. století zde byla založena železárna, po jejím zrušení v roce 1909 byla nahrazena sklárnou.

Chlum u Třeboně je Koštěnickým potokem rozdělen na dvě části. Pod hrází rybníka Hejtman leží po obou stranách potoka zámecký park, na pravém břehu budova bývalého pivovaru a zámek. Na levém břehu potoka je zástavba včetně obchodního centra, tzv. Předměstí. V blízkosti sádek, v části nazývané U německé školy, je rybník Zájezek a spodní část zámeckého parku.

2km severovýchodně od Chlumu u Třeboně leží obec Staňkov. Její vznik spadá do druhé poloviny 16. století, kdy byly vybudovány první selské usedlosti v blízkosti výpusti nově postaveného velkého rybníka zvaného Soused. Jeho hráz budila respekt svou mohutností a se svými 18 m je dodnes nevyšší rybniční hrází v ČR. Podle názvu obce byl později rybník přejmenován na Staňskovský. K dalším primátům rybníka, díla známého stavitele Mikuláše Rutharda z Malešova, patří jeho délka dosahující téměř 7 km. Rybníky Staňkovský a Hejtman slouží sportovním rybářům, Chlumem i Staňkovem prochází několik cyklostezek, k dispozici je i obnovený hraniční přechod do Rakouska.

V současné době má Chlum u Třeboně přes 2 tisíce obyvatel. Do jeho působnosti patří ještě obce Mirochov, Žíteč a Lutová s dalšími přibližně 400 obyvateli. Status městyse z roku 1921 byl obnoven 10. října 2006.

Od roku 2002 zde každoročně na přelomu července a srpna probíhá akce – Vodnické slavnosti, která se těší velké oblibě u rekreantů i místních obyvatel. Jedná se o prázdninové radovánky pro děti i dospělé s širokým kulturním programem. Na několik dní ovládnou Chlum nejen vodníci, ale také rusalky, strašidla, hejkalové či bubákové. V roce 2020 budou slavnosti probíhat v termínu 27.7. - 31.7. Více informací naleznete na: www.rybnikari.cz

Ve druhé polovině srpna se můžete zúčastnit Velké pouti.

Na podzim se můžete zúčastnit tradičního běhu kolem Hejtmanu. Tyto běžecké závody jsou určené pro všechny věkové kategorie.

Mezi obcemi Hamr-Kosky a Majdalena (cca 5 km od Chlumu) se nachází jez Pilař. Patří k nejnebezpečnějším vodáckým jezům na českých řekách. Je 3 m vysoký s kolmým spádem na 117. km řeky Lužnice. Za velké vody proud nad jezem silně táhne a již za středního a zejména za velkého vodního stavu se pod jezem tvoří nebezpečný válec, ve kterém utonula již řada vodáků. Nejnovější statisticky hovoří dokonce o 40 obětech. Proto je jez také často označován za „Jez smrti“.

V nedaleké vesničce Klikov můžete navštívit keramickou manufakturu, kde můžete shlédnout výstavu "Historie klikovského hrnčířství". Uvidíte nejen výrobky pocházející z klikovských dílen, ale i způsob jejich výroby. Součástí výstavy je kasselská pec, která je dodnes v provozu. Více informací naleznete na: www.hadrava.net nebo na tel. 607 650 867.

Obchodní dům, Českou spořitelnu včetně bankomatu, zdravotní středisko, poštu, informační centrum, poštovní schránku naleznete na druhé straně Hejtmanské hráze (cca do 500 m od Penzionu Hejtman). Úřad městyse Chlumu u Třeboně se nachází v blízkosti kostela. Čerpací stanice je cca 1 km za Chlumem směrem na Třeboň.

Jízdní kolo si můžete zapůjčit v Rybářském a cyklistickém centru, které se nachází též na druhé straně Hejtmanské hráze. Více informací získáte přímo od majitele p. Trázníka na tel. 602 125 056 nebo na www.nakolo.cz.

 

Rezervace


Penzion HEJTMAN - Dovolená přímo pro Vás!