Penzion Hejtman

| Ubytování v Chlumu u Třeboně

Telefonní kontakt: 775 336 954

Třeboň

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 15 km)

Počátky města Třeboně (německy Wittingau, t.j. „Vítkův Luh“) sahají asi do poloviny 12. století. Třeboň je městem rybníků, lázeňství a dobrého piva (pivovar Regent byl založen r. 1379).

Do samotného centra Třeboně vedou 3 hlavní cesty, které lemují mohutné brány. U kostela sv. Jiljí je brána Budějovická, na východní straně Hradecká brána a na jižní straně stojí brány Svinenská a Novohradská.

Na Masarykově náměstí můžete obdivovat měšťanské domy s renesančními a barokními štíty či se můžete z radniční věže (výška 31 m) kochat pohledem do okolní krajiny. Můžete zde také navštívit kino Světozor, které je jubiljením čtyřicátým kinem s instalovanou digitální projekcí dle standardu DCI. Jen pár kroků odtud se nachází divalo J.K. Tyla z roku 1833.

Od června 2010 jsou na náměstí k vidění tzv. Kameny zmizelých - Stolpersteine. Jsou to dlažební kostky věnované obětem holocaustu. Autorem projektu je německý umělec Günter Demnig. V České republice se kostky začaly pokládat v roce 2008 - nejdříve v Praze, poté v Kolíně, Brně a Třeboni. Za zmínku dále stojí renesanční zámek v rozlehlé zahradě v bezprostřední blízkosti náměstí či Augustiniánský klášter z roku 1367, v němž vznikl oltář Mistra třeboňského.

Navštívit můžete také Dům přírody Třeboňska, který se nachází v prostorách zámku. Dozvíte se o historii rybníkářství, v části věnované lázeňství pochopíte souvislosti mezi existencí rašelinišť a třeboňskými lázněmi. Otevřeno od května do října.

Přímo na náměstí navštivte Muzeum, které je umístěno v prvním patře Staré radnice.

Zejména v letní sezóně nabízí Třeboň také rozmanitou škálu kulturních akcí (např. Okolo Třeboně, Rybářské slavnosti, Slavnosti Jakuba Krčína, Třeboňský divadelní festival, Anifilm atd.).

Skrze Svinenskou a Novohradskou bránu můžete projít k rybníku Svět (214 ha) z roku 1571 - na hrázi stojí pomník jeho stavitele Jakuba Krčína z Jelčan a dále pokračovat příjemnou vycházkou (asi 1,5 km) po hrázi, která plynuje přechází v hráz rybníka Opatovického (161 ha) - založen Štěpánkem Netolickým v letech 1510 - 1514 či odbočit ke Schwarzemberské hrobce, která má podobu novogotické kaple z let 1874 - 1877.

Snad každý, kdo navštíví Třeboň, se musí vydat na cestu kolem Světa. Stezka je určena především pro pěší turisty, samotný okruh kolem rybníka je dlouhý 12 km s 16 zastávkami s popisem zdejší fauny a flóry. Okruh začíná v lázeńském parku za hotely Bohemia a Regent a procházka trvá cca 5 hodin. Přímo na trase pochodu není žádná občerstvovací stanice, nezapomeňte tedy zvláště pro děti pití a něco malého a dobrého k doplnění energie.

Ke koupání na rybníku Svět můžete využít Pláž u Světa, která se nachází blízko centra nebo koupaliště Ostende, kam se dostanete autem či parníkem.

V letních měsících jezdí městem "vláček Třeboňáček". Svými třemi vagónky uveze až 36 osob. Výletní vlak vyjíždí od Aurory a jede okružní jízdu Třeboní. Skvělý zážitek pro děti i dospělé. Jízdné: dospělí 50 Kč, děti 3-12 let 30 Kč. Více informací naleznete na tel. 777 086 374.

Velmi příjemné posezení uprostřed přírody přímo na břehu rybníka nabízí Pergola u sv. Víta (v provozu od června do září). Vedle restaurace je i venkovní gril, na kterém se připravují místní rybí speciality i maso na roštu. Pro děti je k dispozici hřiště, zajímavostí je i vodní panna Pergolína.

Odpočinout si a povzbudit své tělo můžete ve wellnesscentru lázní Aurora. Bazénový komplex s mírně slanou vodou nabízí plavecký bazén (25 m), parní kabinu, dětské brouzdaliště a vodní atrakce – divokou řeku, hydromasážní lavice, chrliče, vodní hřib, tobogán či whirlpooly pro 6 a 12 osob. V lázeňském komplexu může také vyjet výtahem do 9. patra na střechu pavilonu, odkud je překrásný výhled do okolí a především na rybník Svět (veřejnosti přístupné).

Lázně Aurora i Bertiny lázně nabízejí v odpoledních hodinách širokou škálu procedur pro každého. Procedury můžete využít i bez vyšetření a doporučení lékaře a není zde nutná objednávka předem.

Nezapomenutelným zážitkem je zcela jistě i procházka po hrázi "českého moře" - rybníka Rožmberka (489 ha, katastrální výměra činí 677 ha), který leží 2 km severně od města Třeboně. Rybník postavil stavitel, legendární regent a rybníkář Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan. Stavba byla dokončena v roce 1590. Rybník leží v nadmořské výšece 427 m na řece Lužnici. Délka hráze je 2 430 m, šířka u paty je 55 m, v koruně má 13,5 m a výšku 11,5 m. Maximální hloubka je 6,2 m. Je největším rybníkem nejen v České republice, ale zároveň i ve střední Evropě.

V podzimních dnech se můžete jít podívat na výlov některého z místních rybníků a přímo na místě ochutnat speciality z čerstvých ryb. Rybí speciality si můžete objednat i v některé z útulných místních restaurací (např. Šupina nebo Šupinka).

Milovníci procházek se jistě rádi projdou parkem u Bertiných lázní podél Zlaté stoky. Vydat se můžete i po naučné stezce zdraví nazývané Hradeček, jejíž délka je 3,6 km, má 14 zastávek a začíná v sousedství Masarykova náměstí, u parkoviště hned za Hradeckou branou.  Stezka je kromě cvičebně herních prvků z akátového dřeva doplněná i o naučné panely.

Na každé zastávce se seznámíte s jedním druhem domácích dřevin - stromů. Obdivovat zde můžete Čertův dub (známý také jako Krčínův dub), který roste na hrázi zaniklého rybníku Hradeček nedaleko mostu přes Podřezanskou stoku. Jeho výška je 20 m, obvod 619 cm. Díky svému atypicky tvarovanému kmeni vděčí za pověst. Relaxovat můžete i v zámeckém parku či rozlehlém parku v bezprostřední blízkosti lázní Aurora.

 12 km od Třeboně (trasa: Třeboň, Břilice, Dunajovice, směr Slověnice) se nachází Slověnický mlýn s přírodním lanovým parkem, který nabízí atrakce jako je dětský a lanový minipark, aquazorbing, paintball, lukostřelba a další.

 

Čertův (Krčínův dub)

Krčínova duše po smrti nenašla pokoje. Jako trest za bezohledné zacházení s lidmi oral s ním čert s devítocasým pekelným bičem noc co noc hráze rybníků, které za života zakládal. Za sychravých temných nocí se kvílení Krčína, zapřaženého řetězem v pluhu, neslo přes vody až k Třeboni a v praskotu větví statných dubů zaslechli mnozí noční opozdilci zvuky čertovského biče. Jedné deštivé noci, kdy lijavec bičoval vodní hladiny, zbloudil ďábelský oráč v hustém dešti a pohnal Krčína na hráz rybníka Hradečku. V tu chvíli se Krčínův řetěz rozpadl a pekelný pluh se navždy zastavil. Protože Hradeček Jakub Krčín nezakládal, kletba byla zlomena. Čert naposledy zlostně zařval až na rybníce poplašeně vzlétli kvakoši a zmizel v pekelné bráně. Z kroužků řetězu poutajícího Krčína na paměť čertova omylu vyrostly duby. Nejmohutnější dub celým svým kmenem tento kroužek řetězu připomíná.

Více informací naleznete na: www.zamek-trebon.eu, www.berta.cz, www.aurora.cz, www.muzeum-trebon.cz,

www.pivovar-regent.cz, www.trebonskyvlacek.blogspot.com, www.kinotrebon.cz

 

 

Rezervace


Penzion HEJTMAN - Dovolená přímo pro Vás!