Jindřichův Hradec

Jindřichův Hradec

(vzdálenost od Penzionu Hejtman: 25 km)

Město Jindřichův Hradec (německy Neuhaus, latinsky Nova Domus) se pyšní prestižním oceněním "Historické město roku 2007". Město založil rok Vítkovců kolem roku 1220, městská práva má od roku 1293. V současné době má necelých 23 tisíc obyvatel.

Nejznámnější dominantou města je bezpochyby areál Jindřichohradeckého hradu a zámku. Během staletí se rozrostl do plochy dnešních tří a půl hektarů. Vznikl na skalnatém ostrohu nad soutokem řeky Nežárky a Hamerského potoka na místě staršího slovanského hradiště. Mělký údolní zářez potoka byl již v nejstarší době využit pro uměle přehrazenou vodní nádrž – pozdější rybník Vajgar (nynější rozloha 49 ha), sloužící k obraně této důležité pevnosti. V letech 1976 - 1993 prošel hrad a zámek generální opravou (nákladem 120 miliónů) a postupně byl celý zpřístupněn veřejnosti. Návštěvníky očekávají tři prohlídkové trasy, rozdělené podle jednotlivých stavebních etap. Prostory hradu a zámku často ožívají divadelními představeními, koncerty a dalšími akcemi. Potkat zde můžete při noční prohlídce i Bílou paní.

Přes náhon vstoupíte branou na I. nádvoří. Předěl mezi II. a III. nádvořím tvoří Jáchymovo stavení, Gotický palác a Černá věž (hladomorna ze 13. Století). Je přístupná veřejnosti. Její výška je více než 32 m a stěny dosahují tloušťky až 3,5 m.

Na ochoz vede 149 schodů. V jejím sousedství stojí Červená věž (Menhartova). Na III. nádvoří jsou krásné velké a malé arkády, kamenná kašna s bohatě zdobenou kovanou mříží, Adamovo stavení, Španělské křídlo a vstup do Černé věže. Z III. nádvoří se dostanete do zahrady, kterou uzavírá Rondel. Pohledem na město a jeho okolí se můžete kochat i z městské vyhlídkové věže po zdolání 153 schodů. Je součástí kostela Nanebevzetí Panny Marie.

Právě kousek od vstupu na věž přímo u zdi kostela se obvykle scházejí davy turistů. A důvod? Na zemi je tady dlažbou vyznačen patnáctý poledník, velká atrakce města, která má kostelem procházet a o níž se traduje řada legend, jako že si má člověk něco přát, když poledník překročí a podobně. Můžete se tady po pruhu z dlažby uchodit, přesto se vám z vašich přání nevyplní zhola nic. Stačí se podívat na internetové mapy s GPS navigací a zjistíte, že pravý patnáctý poledník leží asi o sto metrů vedle západním směrem. "Patnáctý poledník v Jindřichově Hradci na základě několika provedených měření skutečně neprochází Proboštským kostelem Nanebevzetí Panny Marie, kde je v dlažbě na zemi vyznačen. Podle údajů z jedenácti družic prochází 15. poledník cca 4 metry pod Nežáreckou branou, což je několik desítek metrů vzdálené místo od proboštského kostela. Navíc poledník vyznačený dlažbou sleduje i jiný směr, než je nutný směr ze severu na jih", vysvětluje Jana Jirků - vedoucí jindřichohradecké hvězdárny.

Můžete navštívit také Muzeum z roku 1882. Mezi jeho nejnavštěvovanější expozice patří bezesporu Krýzovy jesličky – největší lidový mechanický betlém na světě, který je zapsán v Guinnessově knize rekordů. Jsou dílem jindřichohradeckého měšťana a punčochářského mistra Tomáše Krýzy. Vytvářel je více než šedesát let. Jesličky obsahují 1398 figurek lidí a zvířat, z nichž se 133 pohybuje. Figurky jsou vyrobeny z kašírovací hmoty a ze dřeva. Původní mechanismus, který byl zpočátku poháněn ručně, rozvádí pohyb z jediného elektromotoru.

Další zajímavostí je i Dům gobelínů v prostorách jindřichohradeckého zámeckého pivovaru či Langrův dům na nám. Míru čp. 138 a 139. Zámeckou zahradou můžete projít k řece Nežárce a odpočinout si v některé z místních hospůdek.

Rodiny s dětmi mohou zavítat do místního aquaparku (více informací v sekci "Výlety - Bazény a aquaparky") nebo se vykoupat v čisté vodě Jindřišské pískovny.

Více informací naleznete na: www.zamek-jindrichuvhradec.eu, www.mjh.cz, www.bazej.jh.cz

Výlet úzkokolejkou z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice a zpět

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: Jindřichův Hradec 25 km, Nová Bystřice 29 km)

Více než století neodmyslitelně patří ke koloritu Jindřichohradecka dvě lokálky s rozchodem kolejí pouhých 760 mm, zato s délkou úctyhodných 79 km. Obě tratě, Jindřichův Hradec - Nová Bystřice i Jindřichův Hradec - Obrataň, dodnes slouží svému původnímu účelu, každodenní osobní a nákladní dopravě. Jsou však také významnou technickou památkou a jednou z nejnavštěvovanějších turistických zajímavostí regionu. Jízda stoletým historickým parním vlakem do půvabných zákoutí České Kanady je nejen jedinečným výletem do minulosti, ale i zážitkem, který si prostě nelze nechat ujít.

Pro skupiny je možné objednat i doprovodný program – třeba přepadení vlaku ozbrojenými lupiči či ukázku bojů za 2. světové války v dobových kostýmech.

Jízdenku můžete koupit bez přirážky přímo ve vlaku u průvodčího. Kromě toho jsou jízdenky prodávány v pokladnách ve stanicích Nová Včelnice, Kamenice nad Lipou, Černovice u Tábora a Nová Bystřice. Po dobu letní turistické sezóny je v provozu informační středisko JHMD, které je umístěno v historickém nákladním vagóně naproti budově stanice Jindřichův Hradec.

Více informací naleznete na: www.jhmd.cz.


Vytvořte si webové stránky zdarma!