Červené Blato

Červené blato

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 25 km)

Červené blato se nachází při hranici CHKO Třeboňsko směrem na Nové Hrady, stezka začíná v osadě Jiříkovo údolí. Patří k nejzajímavějším přírodním rezervacím v České republice.

Celková rozloha činí 331 ha. Rezervací vede naučná stezka dlouhá cca 5 km a je zpřístupněna od roku 1983. Přístup je možný ze silnice spojující Třeboň a Nové Hrady. Před vstupem do rezervace je malé parkoviště (neplacené – na louce). Stezku lze projít pouze pěšky. Většina trasy vede po dřevěné lávce (nevhodné pro rodiny s dětmi, které ještě sedí v kočárku). V přírodní rezervaci Červené blato se od roku 1774 těžila rašelina pro účely nedaleké sklárny až do roku 1910. Od té doby území regeneruje.

Rašeliniště bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1953 a v současné době slouží rezervace zejména k ochraně přirozeného krajinného pokryvu. Nachází se zde mnoho zajímavých a také vzácných druhů rostlin (např. borovice blatka, rojovník bahenní, suchopár pochvatý, rosnatka okrouhlolistá). Také fauna je velmi zajímavá, zejména pro bádání odborníků. Běžného návštěvníka zaujme především hojný výskyt motýlů a můr. Procházka Červeným blatem dokáže své návštěvníky okouzlit od jara do podzimu.

Více informací naleznete na: www.cerveneblato.cz

Vytvořte si webové stránky zdarma!