Hluboká nad Vltavou

Hluboká nad Vltavou

(vzdálenost od Penzionu HEJTMAN: 50 km)

Město Hluboká nad Vltavou leží na obou březích řeky Vltavy. Jeho historie je spjata s královským hradem Hluboká, založeným spolu s nedalekými Českými Budějovicemi v polovině 13. století králem Přemyslem Otakarem II.

Osada vzniklá v podhradí Hluboké, s původním názvem Podhrad, byla povýšena na městečko v r. 1496 Vilémem z Pernštejna. Městem se Hluboká nad Vltavou, která vznikla spojením osad Podhrad, Hamr, Podskalí a Zámostí, stala císařským rozhodnutím z r. 1907.

Další majitelé hradu Hluboká Ondřej Ungnad ze Suneka, Jáchym z Hradce a jeho syn Adam postupně přestavěli středověký hrad v renesanční sídlo. Od roku 1661 do r. 1947 byl zámek v držení rodu Schwarzenbergů, kteří jej v letech 1839 -1871 přestavěli do dnešní podoby v duchu romantické novogotiky podle vzoru anglického Windsoru. V zámku je soustředěn bohatý interiér s cenným nábytkem, jedinečné řezbářské práce, množství obrazů, vzácných goblénů, uměleckého skla a porcelánu.

Okolo zámku se rozkládá rozsáhlý anglický zámecký park s mnoha vzácnými dřevinami, ze kterého jsou krásné výhledy na blízké České Budějovice, Novohradské hory a Šumavu. Park přechází v parkovitě upravenou po staletí cíleně utvářenou hospodářskou krajinu s rybníky (Bezdrev, Munický, Naděje, Zvolenov, Poříčský) a stromořadími staletých dubů s kočárovými cestami, rozlehlými oborami a bažantnicemi.

Se zámkem sousedí bývalá jízdár

na, kde je od r. 1956 umístěna Alšova Jihočeská Galerie s expozicí jihočeského gotického umění, výstavou holandského malířství 17. stol. a výstavami českého moderního umění 20. stol. Zámeček Štekl z r. 1867, pův. úřednické obydlí byl upraven v letech 1994-1996 na hotel.

Lovecká, myslivecká a rybářská tradice, kterou je Hluboká proslulá, je soustředěna od r. 1841 v lesnickém a mysliveckém muzeu v nedalekém barokním loveckém zámku Ohrada (na břehu Munického rybníka), postaveném v letech 1708-1721. Vedle loveckého zámku je ZOO s převážně drobnou evropskou zvěří (více informací v sekci "Zoologické zahrady v okolí).

V současnosti je Hluboká nad Vltavou rychle se rozvíjejícím městem, podporující místní podnikatelské aktivity se širokou nabídkou kulturních, sportovních, relaxačních a gastronomických příležitostí, se zázemím, které uspokojí každého návštěvníka. Můžete navštívit letní plovárnu s tobogánem, krytý bazén se saunou, moderní 3D kino. Pod zámkem najdete otevřené i kryté tenisové kurty, golfové hřiště, adrenalinový park – lanové centrum, dětský areál plný skvělých atrakcí pro malé i větší děti. Okolím vede spoustu cyklotras, z nichž hojně využívaná je především cyklostezka do Českých Budějovic vedoucí podél Vltavy. Můžete se pro ní projet na kole či in-linech. Stezka vede kolem nově zbudovaného říčního přístavu v Českém Vrbném, který je vybavený sklopným mostem (stavba byla dokončena v dubnu 2011) – k přístavu lze dojet i autem. V jeho blízkosti najdete příjemné hospůdky. Můžete se zajet podívat i na nedaleké letiště Hosín a absolvovat vyhlídkový let letadlem či balónem.

Více informací naleznete na: www.zamek-hluboka.eu, www.zoo-ohrada.cz, www.hluboka.cz, www.nzm.cz

Hluboká nad Vltavou

Vložte svůj text...

Vytvořte si webové stránky zdarma!